Вход
БГ | EN

Трябва ли регистриран земеделски производител да се регистрира като търговец и да има фискално устройство, за да продава продукцията си?

Регистриран земеделски производител (производство на непреработена продукция от селското стопанство), продава част от продукцията от метален навес. Не е регистриран по ЗДДС. Трябва ли да се регистрира като търговец или да регистрира фиксално устройство и доходите да се облагат съгласно ЗДДФЛ?

Здравейте!
Съгласно чл. 4, т.2 от Наредба Н-18 “Не е задължено да регистрира извършваните от него продажби в търговски обект чрез ФУ лице, което извършва следните дейности: 2. продажби на собствена и непреработена селскостопанска продукция от физически лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, с изключение на продажби във или от търговски обекти в лицензираните стокови борси и тържища или закрити помещения, като магазин, склад или други подобни;”
Следователно физическо лице, което извършва продажби на собствена и непреработена селскостопанска продукция ще бъде освободено от задължително регистриране на оборотите от продажби чрез ФУ, ако отговаря едновременно на следните изисквания:
– не е търговец по смисъла на Търговския закон;
– извършва продажби на собствена и непреработена селскостопанска продукция;
– търговският обект не се намира на територията на лицензирана стокова борса и тържище или не е закрито помещение, като магазин, склад или други подобни.
Ако Вие продавате на територията на лицензирана стокова борса и тържище или не е закрито помещение, като магазин, склад или други подобни сте длъжен да регистрирате ФУ. Т.е. ако продавате стоката си на дребно, на открито място/помещение – не сте задължени да притежавате ФУ.
Вие можете да продължите дейността си без да се регистрирате като търговец и съответно доходите Ви ще се облагат по ЗДДФЛ като доход от друга стопанска дейност. Съгласно чл. 29, ал. 1 от ЗДДФЛ “Облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността, както следва:
1. с 60 на сто за доходи от дейността на физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, за производство на непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност;”
Трябва да подадете Годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ в срок до 30 април на следващата година.