Вход
БГ | EN

Тук може да прочетете професионалните ни становища по конкретни казуси. Ако в публикуваните становища не откривате отговор на въпрос, който да е близък и приложим във вашия случай, не се колебайте да ни изпратите запитване тук

Мога ли да ползвам лично превозно средство за фирмени цели?

Имам намерение да регистрирам ЕООД, за да извършвам транспортни услуги в страната и EU. Разполагам с микробус до 3.5т., който е с испанска регистрация и е на името на мъжа ми. Въпросите ми са следните: Мога ли да го използвам за транспортни услуги с тази регистрация и ако не какво...

ДУК без уговорено възнаграждение подлежи ли на осигуряване?

Във връзка с Ваше писмено запитване, заведено с Вх. № 20-00-472/03.08.2010 г. по описа на дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” София, относно осигуряване на управление на ООД с договор за управление и контрол без уговорено възнаграждение, изразяваме следното становище: Основаващо за възникване на осигуряването е упражняването на трудова дейност....

Може ли трудоустроено (с решение на ТЕЛК) лице да бъде назначено на граждански договор?

Трудоустроените лица не са с нищо по-различни от останалите. Могат да бъдат назначавани и на граждански и на трудови договори. Единственото, което следва да се съобрази, е дали поставената работа/задача може да бъде извършвана от това лице. Често по ТЕЛК-овете е посочено какво не може да извършва трудоустроеното лице (пример:...

Как се процедира, ако съдружник в ООД прави непарична вноска в капитала на дружеството?

Мой съдружник иска да направи непарична вноска в ООД-то ни, нерегистрирано по ЗДДС. Тази сделка подлежи ли на облагане с ДДС и дължим ли данък за придобиването му? Здравейте! От гледна точка на ЗДДС съгласно чл. 10, ал. 1 “Не е доставка на стока или услуга доставката към приобретателя от...

Трябва ли да плащам командировъчни на шофьорите във фирма за международен транспорт на стоки?

В момента започвам дейност на фирма, занимаваща се с международен транспорт – ще пренасям стоки с камиони. Бих искал да попитам дали следва да изплащам командировъчни пари на шофьорите, в какъв размер и кога? Има ли значение дали курса ще е само в България или ще има пресичане на границата,...

Трябва ли да подавам данъчна декларация, ако работя на едно място на трудов договор, а на друго – на граждански?

  Здравейте, пиша Ви с един въпрос относно сключване на граждански договор. Водя се на работа с трудов договор на пълно работно време, но ще започна допълнителна работа, на която трябва да подпиша граждански договор за услуги с личен труд, въпросът ми е: трябва ли да подавам годишна данъчна декларация...

Как да се осигурявам и какви данъци дължа при граждански договор?

Започвам работа като управител на ЕООД. Какво е необходимо да си изкарам и регистрирам осигурителна книжка, понеже ще работя на граждански договор? Как трябва да плащам данъци и осигуровки? От доста време вече отпадна ваденето и заверяването на осигурителна книжка, когато работите на граждански договор или както е във вашия...

Трябва ли регистриран земеделски производител да се регистрира като търговец и да има фискално устройство, за да продава продукцията си?

Регистриран земеделски производител (производство на непреработена продукция от селското стопанство), продава част от продукцията от метален навес. Не е регистриран по ЗДДС. Трябва ли да се регистрира като търговец или да регистрира фиксално устройство и доходите да се облагат съгласно ЗДДФЛ? Здравейте! Съгласно чл. 4, т.2 от Наредба Н-18 “Не...

Трябва ли да уведомя първия ми работодател при започване на втора работа?

Здравейте, бих искала да Ви попитам дали е необходимо да уведомя работодателя си /работя на 8 часов работен ден/, ако работя по втори трудов договор /на 4 часа/? Интересувам се дали ще имам право на болничен тъй като съм с малко дете и ако евентуално изляза по майчинство? Здравейте, За...

Трябва ли да регистрирам по ЗДДС за сдружение с нестопанска цел?

Сдруженията с нестопанска цел подлежат ли на регистрация по ДДС при достигане на оборот от 50 000 лв.? Здравейте! За дейността, която е НЕстопанска, юридическите лица с нестопанска цел (ЮЛНЦ) НЕ подлежат на регистрация по ЗДДС. Съгласно чл. 3, ал. 3 от Закона за ЮЛНЦ, юридическите лица с нестопанска цел...