Вход
БГ | EN

Тук може да прочетете професионалните ни становища по конкретни казуси. Ако в публикуваните становища не откривате отговор на въпрос, който да е близък и приложим във вашия случай, не се колебайте да ни изпратите запитване тук

Възстановяване на ДДС от Испания?

Моля да ми кажете какви са условията и какво е необходимо да се направи, за да се възстанови ДДС от Испания. И в какъв срок става възстановяването? Съгласно чл. 5, ал. 1 от Наредба Н-9 за възстановяване на данъка върху добавената стойност на данъчно задължени лица, неустановени в държавата членка...

Доходи от интернет !?! Данъци в интернет ?!?

Спомнете си думите на Бенджамин Франклин, един от най-големите мъже на САЩ: “На този свят неизбежни са само смъртта и данъците”. Не се съмнявайте, че данъчните служби ще ви намерят и в Интернет. Но кога дейността ви в мрежата представлява интерес за данъчните? Тази статия ще ви даде отговор на...

Единствено работещо самоосигуряващо се лице във фирма длъжно ли е да сключи договор с трудова медицина?

В отговор на Ваше запитване, Ви информираме, че съгласно чл. 25. (1) (Изм. ДВ, бр. 40 от 2007 г.) от Закона за здравословни и безопасни условия на труд, работодателите осигуряват обслужване на работещите от регистрирани служби по трудова медицина. Според § 1, т. 2 допълнителните разпоредби на Закона за здравословни...

Трябва ли регистриран земеделски производител да се регистрира като търговец и да има фискално устройство, за да продава продукцията си?

Регистриран земеделски производител (производство на непреработена продукция от селското стопанство), продава част от продукцията от метален навес. Не е регистриран по ЗДДС. Трябва ли да се регистрира като търговец или да регистрира фиксално устройство и доходите да се облагат съгласно ЗДДФЛ? Здравейте! Съгласно чл. 4, т.2 от Наредба Н-18 “Не...

Увеличава ли се размера на пенсията при осигуряване като земеделски производител или на граждански договор извън осигуряването по трудов договор?

Увеличава ли се размера на пенсията, ако освен че имам трудов договор, съм регистриран като “Земеделски производител”? Кой вариант е по-изгоден при пенсиониране – да съм регистриран като Земеделски производител или да съм допълнително по Граждански договор? Въпросът Ви е доста относителен, но ще се опитаме да ви очертаем основните...

Трябва ли регистрация по ЗДДС за ЦПО, обучаващ по програми на ЕС?

Притежавам център за професионално обучение към сдружение с нестопанска цел. Ще обучавам курсисти по фризьорство и парите ще ми ги възстановяват от Европейския съюз по програмата “Аз мога”. При достигане на оборот 50 000 лв. следва ли да се регистрирам по ЗДДС? Съгласно чл. 96 от Закона за данък добавена...

Трябва ли да подавам данъчна декларация, ако работя на едно място на трудов договор, а на друго – на граждански?

  Здравейте, пиша Ви с един въпрос относно сключване на граждански договор. Водя се на работа с трудов договор на пълно работно време, но ще започна допълнителна работа, на която трябва да подпиша граждански договор за услуги с личен труд, въпросът ми е: трябва ли да подавам годишна данъчна декларация...

Трябва ли да уведомя първия ми работодател при започване на втора работа?

Здравейте, бих искала да Ви попитам дали е необходимо да уведомя работодателя си /работя на 8 часов работен ден/, ако работя по втори трудов договор /на 4 часа/? Интересувам се дали ще имам право на болничен тъй като съм с малко дете и ако евентуално изляза по майчинство? Здравейте, За...

Ще ми се зачете ли стаж за работа по граждански договор на 4 часа?

Работя на две места като на първото място съм назначена на трудов договор на 8 часа, а на другата работа на граждански договор на 4 часа. За втората ми работа аз ще получа ли повече като стаж? Отговорът на Вашия въпрос зависи от това какво възнаграждение получавате на месец. Ако...

Мога ли да открия фирма докато съм в майчинство, да работя в нея и пак да си получавам майчинството?

Работя на постоянен трудов договор. В момента съм по майчинство и искам да регистрирам фирма на мое име. Въпросът ми е мога ли да работя в собствената си фирма? Или ако фирмата се регистрира на името на мъжа ми мога ли да работя в нея? По точно ме вълнува какво...