Вход
БГ | EN

Тук може да прочетете професионалните ни становища по конкретни казуси. Ако в публикуваните становища не откривате отговор на въпрос, който да е близък и приложим във вашия случай, не се колебайте да ни изпратите запитване тук

Как да се осигурявам за майчинство? Регистрирана съм като свободна професия – певица.

Искам да се осигурявам за майчинство.Колко месеца стаж са ми необходими, за да вземам обещетение за майчинство? Преди 8 месеца работех на трудов договор за 6 месеца. Регистрирана съм като свободна професия (певица) без да внасям осигуровки. Трябва ли да си регистрирам фирма и касов апарат? Понякога работя в пиано...

Трябва ли да подавам данъчна декларация, ако работя на едно място на трудов договор, а на друго – на граждански?

  Здравейте, пиша Ви с един въпрос относно сключване на граждански договор. Водя се на работа с трудов договор на пълно работно време, но ще започна допълнителна работа, на която трябва да подпиша граждански договор за услуги с личен труд, въпросът ми е: трябва ли да подавам годишна данъчна декларация...

Трябва ли регистриран земеделски производител да се регистрира като търговец и да има фискално устройство, за да продава продукцията си?

Регистриран земеделски производител (производство на непреработена продукция от селското стопанство), продава част от продукцията от метален навес. Не е регистриран по ЗДДС. Трябва ли да се регистрира като търговец или да регистрира фиксално устройство и доходите да се облагат съгласно ЗДДФЛ? Здравейте! Съгласно чл. 4, т.2 от Наредба Н-18 “Не...

Единствено работещо самоосигуряващо се лице във фирма длъжно ли е да сключи договор с трудова медицина?

В отговор на Ваше запитване, Ви информираме, че съгласно чл. 25. (1) (Изм. ДВ, бр. 40 от 2007 г.) от Закона за здравословни и безопасни условия на труд, работодателите осигуряват обслужване на работещите от регистрирани служби по трудова медицина. Според § 1, т. 2 допълнителните разпоредби на Закона за здравословни...

Как се процедира, ако съдружник в ООД прави непарична вноска в капитала на дружеството?

Мой съдружник иска да направи непарична вноска в ООД-то ни, нерегистрирано по ЗДДС. Тази сделка подлежи ли на облагане с ДДС и дължим ли данък за придобиването му? Здравейте! От гледна точка на ЗДДС съгласно чл. 10, ал. 1 “Не е доставка на стока или услуга доставката към приобретателя от...

Плаща ли се данък за ЕООД, което не работи?

Когато открия ЕООД и не не работи – плаща ли се някакъв данък на края на годината? Ако Вие регистрирате фирма и не извършвате никаква дейност през годината (нямате издадени или получени фактури), то тогава към края на годината не дължите никакви данъци и осигуровки. Единственото задължение към края на...

Мога ли да работя на 2 граждански договора едновременно?

Работя на граждански договор в момента, но имам предложение за друга работа, на която ми предлагат също граждански договор. Въпроса ми е мога ли да подпиша втория граждански договор без да прекратявам първия и да си работя и на двете места? Гражданският договор няма точно определено работно време и/или място....

Ще ми се зачете ли стаж за работа по граждански договор на 4 часа?

Работя на две места като на първото място съм назначена на трудов договор на 8 часа, а на другата работа на граждански договор на 4 часа. За втората ми работа аз ще получа ли повече като стаж? Отговорът на Вашия въпрос зависи от това какво възнаграждение получавате на месец. Ако...

Може ли трудоустроено (с решение на ТЕЛК) лице да бъде назначено на граждански договор?

Трудоустроените лица не са с нищо по-различни от останалите. Могат да бъдат назначавани и на граждански и на трудови договори. Единственото, което следва да се съобрази, е дали поставената работа/задача може да бъде извършвана от това лице. Често по ТЕЛК-овете е посочено какво не може да извършва трудоустроеното лице (пример:...

Трябва ли да уведомя първия ми работодател при започване на втора работа?

Здравейте, бих искала да Ви попитам дали е необходимо да уведомя работодателя си /работя на 8 часов работен ден/, ако работя по втори трудов договор /на 4 часа/? Интересувам се дали ще имам право на болничен тъй като съм с малко дете и ако евентуално изляза по майчинство? Здравейте, За...